Strefa sportowca



Doświadczenie w sporcie zarówno jako osoby trenującej jak i terapeuty pozwala mi być skutecznym w usprawnianiu osób o ponadprzeciętnych potrzebach i obciążeniach treningowych. Współpracują ze mną sportowcy indywidualni, jak i kluby sportowe.

Strefa dorosłego



Dolegliwości ortopedyczne takie jak bóle kręgosłupa czy kończyn są dla mnie dziedziną, w której zawsze pracuję bardzo skutecznie.  Posiadam bardzo dobry warsztat diagnostyczny i szeroki wachlarz skutecznych technik pracy bazujący na różnorodnych metodach terapeutycznych (np osteopatia, chiropraktyka, McKenzie, FITS, terapia tkanek miękkich i inne)

Strefa dziecka



Lata pracy z dziećmi oraz bogata wiedza pozwalają mi na rzetelną terapię w zakresie wad postawy, skolioz, jak i sprawności motorycznej czy prawidłowego rozwoju.

W pracy z dziećmi wykorzystuję również (jako jeden z nielicznych specjalistów) wiedzę z nowoczesnych metod fizjoterapii takich jak np. osteopatia, terapia cranio-sacralna czy Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz. Jestem certyfikowanym terapeutą Integracji Sensorycznej wg Ayres.


Bóle kręgosłupa



Ból pleców jest jedną z najczęstrzych dolegliwości z jakimi zgłaszają się do mnie pacjenci. Jego przyczyna może być bardzo różna - dlatego fundamentalne znaczenie ma prawidłowa diagnostyka. Większość dolegliwości spowodowanych przyczynami mechanicznymi- jak dyskopatie, zablokowania stawów, przeciążenia- można bardzo skutecznie i szybko wyleczyć.

Diagnostyka i terapia wymaga od terapeuty odpowiednio zaawansowanej wiedzy i umiejętności. Tak popularne w Polsce zabiegii fizykoterapeutyczne (np. TENS, laser, solux), czy masaże w większości przypadków są nieskuteczne- zmniejszając jedynie chwilowo odczuwanie bólu, nie usuwają przyczyny problemu. Z drugiej strony nie wymagają od terapeuty specjanej wiedzy czy zaangażowania- dlatego tak chętnie są proponowane pacjentom.

W swojej praktyce wykorzystuję wiedzę z większości uznanych na świecie metod terapeutycznych- dobierając odpowiednie techniki czy postępowanie w zależności od przyczyny bólu. Ponadto traktuję pacjenta jak partnera w leczeniu informując go o przyczynie problemu i charakterystyce leczenia. Dlatego moi pacjenci bardzo szybko odzyskują sprawność.



Bóle promieniujące

Bóle promieniujące to grupa dolegliwości, przy których z pozoru ciężko znaleźć źródło bólu- np bóle karku, ramienia, głowy, stawów. Często ich przyczyna jest zlokalizowana w innym, oddalonym miejcu (np. ból ramienia spowodowany punktami spustowymi w mięśniach leżących na łopatce, czy bóle nóg, ramion pochodzące od kręgosłupa).

Często są błędnie leczone miejscowo, z tendencją do nawracania.

W takich przypadkach ogromne znaczenie ma szeroka wiedza badającego - by po zlokalizowaniu przyczyny móc skutecznie prowadzić terapię.

Ponieważ dużo dolegliwości tego typu to skutki niewłaściwych pozycji, braku ergonomii czy stresu, wymagają one edukacji pacjenta oraz w niektórych przypadkach okresowych zabiegów by nie dopuścić ponownie do dużych dysfunkcji, a w konsekwencji silnego bólu.


Wady postawy

Wady postawy to bardzo szeroka dziedzina zaburzeń prawidłowej postawy, zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Czasami są konsekwencją zaburzeń rozwoju, ale w większości przypadków wynikają z nawyku złej postawy, które prowadzą w dalszej perspektywie do zmiany długości mięśni, kształtu kości. Takie utrwalone zmiany poza aspektem wizualnym stają się przyczyną wielu dolegliwości, jak np. bólów mięśni i stawów, mniejszej sprawności, szybszego zwyrodnienia stawów, bólow głowy.

Można zastosować ćwiczenia korekcyjne, które ukierunkowane są na poprawę konkretnych elementów jak np. odstających łopatek, koślawienia kostek czy kolan oraz gimnastykę kompensacyjną wyrównującą ogólne deficyty w ciele np. brak siły, wytrzymałości, koordynacji.

Praca z wadami postawy poza znajomością norm rozwojowych dzieci (np w pewnym wieku koślawienie kostek nie jest wadą), fizjologii wysiłku fizycznego, metodyki treningowej wymaga również znajomości anatomii i zaawansowanej wiedzy z funkcjonowania ciała by np. nie pomylić koślawienia kolan z problemem w ustawieniu miednicy, czy funkcjonalnego skrócenia nogi z rzeczywistym wymagającym wkładki.

Niezmiernie ważne jest również podejście do dzieci i umiejętne prowadzenie z nimi zajęć terapeutycznych.



Skolioza

Skolioza dotyka kilka procent populacji. Jest trójpłaszczyznowym skrzywieniem kręgosłupa.

Do badania przesiewowego wykorzystuje się między innymi skoliometr - wynik rotacji powyżej 7 stopni jest w 80 procentach skorelowany ze skoliozą i wymaga zdjęcia rentgenowskiego na dlugiej kliszy w celu pomiaru kątów Cobba oraz określenia wieku kostnego. Jednakże mniejsze kąty rotacji nie wykluczają choroby. Badania nie można dokonywać "na oko"- świadczy to o nierzetelności osoby diagnozującej.

Nie jest poznana przyczyna pojawiania się skolioz, ale stosunkowo dobrze przebadano jej przebieg. Dlatego rzetelność w badaniu i leczeniu jest absolutną podstawą w pracy ze skoliozami.

Ze skoliozy się "nie wyrasta", basen czy zwykła gimnastyka korekcyjna mogą wystarczyć w postawie skoliotycznej, ale nie progresującej skoliozie.

Odpowiednia terapia pozwala zminimalizować zniekształcenie kręgosłupa, a często uniknąć gorsetu lub operacji.

W terapii skolioz wykorzystuję metodę FITS- jedną z 7 uznanych przez SOSORT (Międzynarodowe Towarzystwo Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego Leczenia Skolioz)

 



Terapia obrzęku

Z obrzękami pracuję wg metodyki niemieckiej bazującej na wiedzy o funkcjonowaniu układu limfatycznego, a nie drenażem limfatycznym będącym zmodyfikowanym masażem.

Terapię obrzękową można stosować zarówno u pacjentów z przewlekłymi problemami jak i po operacjach czy urazach sportowych.

Klasyczną terapię obrzęku wspieram specjalnymi aplikacjami kinesiology tapingu by usprawnić odpływ płynów.


Kontuzje sportowe

W sporcie zarówno wyczynowym jak i amatorskim kontuzje są czymś nieuniknionym. Olbrzymie znaczenie ma odpowiednia, szybka opieka - tak by procesy gojenia mogły następować jak najszybciej - w sposób optymalny.

Urazy sportowe wymagają wysokiej sprawności w diagnostyce i terapii. Duże znaczenie ma doświadczenie i warsztat pracy.

Od początków swojej kariery zawodowej mam kontakt ze sportem wyczynowym pomagając sportowcom różnych dyscyplin niwelować skutki urazów i przeciążeń. O moim przygotowaniu w tej materii najlepiej świadczą referencje.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2015

wykonanie: Webster-Studio

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.